Top Channel/ Zjarrfikësit shpëtojnë njerëz, thajnë rrugët pas përmbytjeve në Kinë

Objavljeno 21. jul. 2021
Zjarrfikësit në Kinë shiheshin sot duke shpëtuar njerëz e duke larguar ujërat nga rrugët pas përmbytjeve vrasëse në provincën qendrore të Henan.
Të paktën 16 persona vdiqën atje, teksa në kryeqendrën Zhengzhou i gjithë sistemi i metrosë u përmbyt.
Reshjet rekord kanë bërë që ujerat në Zhenzhou të mbërrijnë nivele të arritura më parë. Ushtria kineze paralajmëroi se një digë në qendër të vendit rrezikon shembjen.
Diga Jihetan ndodhet në Luojang, një qytet prej gati 7 milionë banorësh , edhe ai në provincën Henan.
Forca ushtarake janë dërguar në zonë për të ndihmuar autoritete lokale në përballimin e situatës. Presidenti Xi Jingping i përshkroi si jashtëzakonisht të rënda përmbytjet vrasese duke i kërkuar autoriteteve t`i japim prioritet absolute shpëtimit të jetëve te njerezve.
Pamjet: AFP

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/

Subscribe to "Top Channel" on SLcd Channel for NEWS and TV
Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH

Komentarjev