Top News - Një sulm i papritur nga Rusia... Britani, stërvitja më e madhe që nga Lufta e Ftohtë

Objavljeno 21. jul. 2021
Avionët ushtarakë të forcave ajrore mbretërore në britani do të zbresin në aeroporte civile në stërvitjen më të madhe në 30 vitet e fundit për tu përgatitur për një luftë me Rusinë. Top Gun-ët (Top ganët), janë urdhëruar të nisen në fluturim pa paralajmërim për të praktikuar reagimin e tyre ndaj një sulmi të papritur të stilit të Pearl Harbor-it (Përl Harbor-it). Avionët Typhoon (tajfun) dhe F-35B Lightning (lajtning) mund të ulen edhe në autostrada, pista garimi apo parkingje makinash, në të parën stërvitje të paparalajmëruar që nga fundi i Luftës së ftohtë.
Avionët 100 milionë paundësh do të ndahen në skuadra të vogla për të reduktuar rrezikun që skuadrone të tëra të mund të goditen në një sulm të vetëm me raketa kruiz hipersonike. Ushtarakët britanikë thonë se duhet të përgatiten për skenarin më të keq të mundshëm.
Pamjet: AFP

Top News është televizion informativ, i hapur në shkurt të vitit 2007. I konceptuar si format news, prioritet i saj është informimi i publikut përmes lajmit të fundit. Lidhje live për politikën, aktualitetin, kronikën, ekonominë, rajonin, botën, sportin, teknologjinë dhe show biz-in. “ Informohu i pari” , slogani për 24 orë lajme . Sjellim ndryshe realitetin mediatik në Shqipëri, ofrojmë një burim informacioni të saktë, të shpejtë, të besueshëm dhe të thelluar.

Për më shumë vizitoni: top-channel.tv/

Subscribe to "Top Channel" on SLcd Channel for NEWS and TV
Shows HERE: bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: bit.ly/2TJndeH

Komentarjev

 • Luft po thon po me duket se po hapin naj virus e mos me ra ne sy demek po nis lufta qe nuk ndodh me pas konflikt rusi angli po jan ty helmu ajrin e duke mar ne qaf njerzit e pafajshem kta Zoti i paft

 • JAN MESU ME AFGANET, IRAKENET QE NUK KAN BREKE ME VESH, PO RUSSIA ESHT TE BJEN ME KEMBE NE TOKE

  • @Tesla Nukola e si qenka o pro sllavo komunist?

  • @Drenicak Kk nuk është bash ashtu

  • Drenicak Kk shko merrr rrot tkarit

  • Amerika tfutet nshpi dhe tban mu ndjeh ty mysafir,po mos ja fut kot Se mos te ishte Amerika dhe Anglia sot Rusia kishte fol Gjermanisht

 • Po nuk kane ne nje rruge tjeret se si te heqin nga loja Putin duhet te vriten njerez e sot ne 2021 eshte turp. Lerini lufterat se nuk kane fund te mire per te gjithe si per njerzit e per Planetin. Putin Erdogani jane njesoj Fashista e Hajduta e Plera njerez qe nuk zene mend. Hiqini nga loja Politike nuk bejne ne kete Raund jete qe kemi arritur.

 • Te kujt stili ????? Hahahaha 😂😅😭😭😂😅😂😂😂😂

 • Nje sulem po' po' ike moje gazetare gjize

 • Rusia perballe amerikes dhe evropes nuk reziston as 1 muaj vetem 1 gjermani i shkaktoi 30 ml te vdekur llogarite te dyja bashke

 • Vetem per syt e baketive jan e shkaterruan planetin Idjota

 • PER LONDREN KAN 1 BOMB QUEH CAR ESHT 100 MEGATON AVULLON LONDREN MEGJITH PERIFERIN E SAJ RUSET DIPONOJ GAT 100 COPE

  • LE TA FUT NE BITH .AT BOMB QE QUHET CAR PUTINI ZOTRI

 • eshte nje ide e mire qe te jene te pergaditur per cdo gje, por Anglia pa Ameriken nuk i rezisto Rusise.

  • Pse mendon qe amerika zdo nderhyj??? Jan dy shtete qe nuk bejn pa njera tjetren,,, kshtu qe thjesht do jet gjethecili mbron aqe sa mundet,,, por dicka qe me shqetson esht sepse nuk esht thjesht stervitje por din dicka ,,,, gjithsesi zoti e beft mire sepse boten e ka marr en dore Djalli

 • Edhe Mediat ne Europ rrejn, ama me stil pak... ju Mediat e Kosoves veq ja futnii!

 • Jan tu rrit forcen tana shtetet nbot luft do tken se lufta ska nal kurr qysh se a kriju njerzimi gjithkush don me ken i pari

 • Nder kohe qe gjithe bota ndertim gradacela rusi investon vetem ne tanke ✈ 30 minuta gje e ka angline mos luaj me zjarr i thuaj se me rusine nuk behet shaka.. Shkaterroj gjermanine ne luften e dyte boterore

  • Rusia është vend i paskajshëm ishte aventurë gjermane gjë edhe pse humbi e pati dërmu Rusinë ku edhe sot dominon Gjermania ekonomikisht edhe brenda në Rusi

  • @Tani Djali ik mëso më pas bisedojmë

  • Me keto gojdhenat jeni te ter historian , renia e gjermanis nuk ishte arsye rusia vetem sepse 1 gjerman e kishte raportin sa per 100 rus dhe 1 tank gjerman sidomos tiger panzer dont 100 predha nga t tankut t34 te sivjetikeve qe ishin 30 shtete bashk . Arsyeja e renies se gjermanis ishin shume por qe bashkimi sovjetik nuk ishte problemi kryesor ishte sepse gjithw bota ishte kunder gjermanis. Nqs nuk do qe shpallur luft Usa hitleri ose do bente paqe me perendimoret ruset sot do rrinin ne veri ne nje shtet t vogel andej nga kan zbritur

  • @Akil Galica ik mëso mir 1941 gjermania sulmojë BSSR në 1943 BSSR fitojë ndajë gjermanis në stalingrad në 1944 USA VJEN NË NDIMË TË BSSR NGA BRIGJET E NORMANDIS NË FRANCE 🙋‍♂️

  • Po nuk e shkatrroj rusia gjermanin pa ndihmen e tjerve. Sa për rusin, hitleri rrafsh me tok e kish ba.

 • Rusia. Shtet. Mafjoz Putin. Un. Gato. Mace

 • o trgonju bre Rusis e Serbis qe ka zot shtepie ne Boten civilizuese👍👍👍👍👍

  • Ai eshte Putini, po flas per zotin ne toke se ne hava nuk e di nqs ka apo jo

 • Per zote inshallah nuk perplasen se lufta nuk i sherben askujt nqose e bajn prov ta shin hartet rusija si as emri angli nuk i mbet ma vec te bahet rusi per 1 jav se spo tham ma afer

  • @Laver Bariu nga fjalet e tua konstatoj se jeni një injorantë malok i urryer dhe I pa arsimuar.

  • @ILLYRIANW0LF Ne krye te kryeqytetit Britanik sot eshte nje Pakistanez. Ne krye te kryeqytetit qe quhet Londer. Pakistanez lekurzi, 5 vaktli.

  • @Laver Bariu Hera e fundit që Anglia u pushtua ishte 1000 vjet më parë. Ajo ka mundur shumicën e fuqive evropiane në luftë dhe ka krijuar perandorinë më të madhe që ka ekzistuar në historinë njerëzore. Dhe ne kemi injorantë këtu që përpiqen t'i ulin ato. Vendet që flasin anglisht dhe jon me shumice britanike apo evropiane aktualisht mbajnë sasinë më të madhe të tokës në botë dhe pasurisë dhe janë shumë afër njëra-tjetrës pavarësisht paraqitjeve. Foli për SHBA, Britanin, Kanaden, Zelanden e re, dhe Australin. Perveq SHBAs krejt kto kan një familje mbretrore.

  • @Gjilani muzike Po ca din gilangjia per armatim pash perenine

  • @Gjilani muzike po' te ishte ashtu nuk ishte superfuqi nucleare

 • A ju qrrr me gjithe tanke e aviona e qa keni mor dhiprobshaaa me mire ndihmoni te varferit ju qrrrr

 • 🇺🇸💩🇺🇸💩🇺🇸

  • Ty ta zefshim frymen kta m... Oh serb I fliqt

 • rusia tfshin more

  • @Ibro Bašič 🇺🇸💩🇺🇸💩🇺🇸

  • RUSIA TA HAN K......ZOTRI . MOS ME JA..BLE EVROPA AT GAZ AJO VDES PER BUK MORE

  • 🇺🇸💩🇺🇸💩🇺🇸

 • Keto shtetet medha po bejn gjoja sikur do filloj ndonje lufte vetem per te shitur armatime shteteve tjera

 • Anglezët janë më të fortë se muzhikët e putinit

  • Qa thu or shok se russia e mledh krejt evropen vetem neqese nuk i dalin perpara shtete si gjermania amerika dhe turqia russia e mledh evropen kur te doje

 • Ta provoin njehere me rusin anglezet e te shohin fundin e tyre

  • @Laver Bariu qka je ka fol ej me israelin nuk munet mu shty kerkush as russia as kerkush e anglin hiq se hiq ma shum i tutet anglis russia se amerikes i vetmi anglezi e nali rrussin mos me pushtu ukrainen par 2 mujve komplet bombet atomike i ka gati veq ka russia anglia po nuk koke ntok bukes ti apqin plako 😁😁

  • @Prizren Anglia per Rusine osht sikur Kosova per Serbine hahahhahahahahahah. Me gjuetare e pushton Rusi anglezin se le me mja msy me ushtri

  • Posht rusofobt

  • @Prizren Hitleri Ju Merr Hak Atyre !

  • Anglia osht superfuqi o llud nuk munet russi me anglin merr info

 • Nese do luftoni bioligjikisht ate do merrni ju lutem juve te gjith mundeni te ruani njerezimin nga shkaterrimi eshte ne mom kritik lufta duhet te shkaterroje gjithcka u ngrit ne 230 vitet e kaluara.

 • Portal kurvash

 • Ja kshu ulet numri njerezve gjoja lufta

 • Lufta me e gjate kundra Rusise 24 ore

 • Ky qe po tregoni ne video eshte F22 dhe USA nuk e ka eksportuar ne asnje vend .

  • Eshte F35

  • @Alb ShowTime Ka dhe Italia F35

  • i vetmi shtet ne europ qe i ka identik si te amerikanve F35 eshte anglia , i dyti izraili

  • Shume e vertete F22 kurrsesi nuk i shet amerika , anglia ka vetem F35 , dhe kto pamje jane shume te qarta te aeroplanve F22

 • Na plasi raku edhe po plasi lufta

  • Po plas lufta as ti dhe as un nuk jeton me o shoku , ska me lufta me gur dhe kallama. Tani te hedh nje bomb edhe te shuan nje shtet te tere

 • Avjon jo shaka!!

  • Rusija esht super shtet. Po plasi lufta anglija esht ivetmi shtet ne europ dhe norvegjija qe dozhduket nga harta botrore. Vetem gjeneralet eushtrive te dy vendeve ejapin ket pergjigje anglija esht ishull dhe esht mr ethjesht per nje bombardim nuklear. Ndersa meshtetet tetjera esht merrezik te godasesh nje shtet.

  • Per S500-shin rus nuk eshte gje tjeter pos nje sorre

 • 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣